BIM i projektowanie w 3D daje efekty, jest więc coraz popularniejsze

2012-03-05 15:11
Koncepcja BIM i projektowanie w 3D daje efekty, jest więc coraz popularniejsze
Autor: EPSTEIN Sp. z o.o. Fabryka koncernu Husqvarna w Mielcu, dokumentacja projektowa

Konkretne korzyści, jakie koncepcja BIM przynosi wszystkim uczestnikom procesu budowlanego powodują, że wdrażana jest ona nie tylko przez architektów i firmy projektowe, ale także budzi zainteresowanie inwestorów i wykonawców. Czy BIM przyniesie zmiany porównywalne z rewolucyjną zamianą rapitografu na projektowanie komputerowe? Czy stanie się standardem w komunikacji między specjalistami podczas całego procesu inwestycyjnego?

Koncepcja BIM i projektowanie w 3D coraz popularniejsze
Autor: EPSTEIN Sp. z o.o. Konstruktorska Business Center - budynek biurowy w Warszawie. Deweloper HB Reavis
Koncepcja BIM i projektowanie w 3D coraz popularniejsze
Autor: EPSTEIN Sp. z o.o. Konstruktorska Business Center - budynek biurowy w Warszawie. Deweloper HB Reavis

– Oceniam, że jesteśmy na początku zmian rynkowych – projektowanie zgodne z koncepcją BIM będzie stawało się coraz popularniejsze we wszystkich stadiach procesu projektowo-budowlanego, znacząco usprawniając pracę i zwiększając efektywność całej branży budowlanej – ocenia Janusz Lichocki, Prezes Zarządu Epstein Sp. z o.o.

Zobacz video:  BIM w Epstein

Epstein jest jednym z największych biur architektonicznych i wielobranżowych. Od 1921 roku dostarcza swoim klientom na całym świecie nowe rozwiązania projektowe. W Polsce działa od roku 1971, dłużej niż jakiekolwiek inne biuro projektowe założone przez zagraniczną firmę, uczestnicząc przy projektowaniu biurowców, centrów handlowych, lotnisk, hoteli, ambasad, budynków mieszkalnych, zakładów produkcyjnych oraz centrów dystrybucyjnych.
W Polsce Epstein to jedna z większych firm projektowych, która realizuje kompleksową obsługę inwestycji budowlanych. Na jej liście referencyjnej znajdują się najbardziej znane, zrealizowane ostatnio obiekty, w tym: Rondo 1, Złote Tarasy, Ambasada Wielkiej Brytanii, Warszawskie Centrum Finansowe. Polski oddział firmy Epstein zatrudnia ponad 70 osób, w tym 50 architektów i konstruktorów.
Firma zdecydowała się na zmianę sposobu projektowania w 2008 roku i wdrożyła koncepcję BIM w oparciu o platformę Autodesk Revit.
– Okres niższego wzrostu branży wykorzystaliśmy na zmianę podejścia do realizowania projektów. Dzięki temu teraz możemy szybciej dostarczać wyższej jakości dokumentację, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rosnącego rynku – mówi Janusz Lichocki, Prezes Epstein Sp. z o.o.
Pierwszym w Polsce projektem Epstein, zrealizowanym przy użyciu Autodesk Revit, była fabryka koncernu Husqvarna produkująca sprzęt ogrodniczy w Mielcu.

Krótszy czas realizacji projektów, efektywna współpraca między branżami

Wdrożenie Autodesk Revit we wszystkich branżach oznacza dla biura nową jakość w zakresie dostępu do danych o projekcie – symulacja zachowania się budynku, zanim powstanie on w rzeczywistości, daje ogromne możliwości przeprowadzania analiz, np. obliczania kosztów materiałów potrzebnych do budowy, czy zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie optymalizacji parametrów budynku. Jednocześnie, w znaczący sposób usprawnia koordynację międzybranżową. Stały dostęp do aktualnego stanu projektu pozwala na lepszą komunikację pomiędzy poszczególnymi zespołami, a także wyeliminowanie kolizji. Projektowanie we wszystkich branżach może odbywać się równolegle, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w kontekście obecnych wymogów rynkowych, narzucających bardzo krótkie terminy realizacji zadań.

Przeczytaj: Projektowanie parametryczne- rozmowa z Wojciechem Jędrzejczakiem z Autodesk Polska

– Możliwość stworzenia wirtualnego modelu budynku, jaką daje Autodesk Revit, umożliwi nam dalsze podwyższanie jakości dokumentacji, a także podniesienie efektywności pracy, nawet o 50% – szacuje Janusz Lichocki – Rynek oczekuje od nas lepszych projektów realizowanych w krótkim czasie. Zastosowanie Autodesk Revit pozwala nam wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom.

Perspektywa branżowa - BIM standardem

Platforma Autodesk Revit stała się dla projektantów Epstein standardem w zakresie projektowania i - jak sami podkreślają - są w stanie zrobić projekt w Revicie dla wszystkich branż.
– BIM daje nam ogromne możliwosci – pomaga stworzyć projekt wyższej jakości w krótszym czasie, pozwala wcześnie wyeliminować kolizje, projektować i jednocześnie koordynować projekt. Dlatego też przejście z AutoCAD na Autodesk Revit jest dla nas bezpowrotne – podkreśla Janusz Lichocki.

Równowaga między technologią a wyobraźnią

Obawy przed nowościami towarzyszą wszystkim. Epstein znalazł jednak miejsce na nowe podejście do projektowania - dzięki Autodesk Revit i modelowaniu informacji o budynku (BIM) architektom udało się osiągnąć równowagę między nowoczesną technologią a wyobraźnią.
– Praca w Revicie i sam BIM są nie tylko fascynujące, ale także motywują do lepszego, kreatywnego tworzenia – ocenia Czesław Komorowski, dyrektor działu architektury.
Epstein wyposażył swoich projektantów w kilkanaście licencji Autodesk Revit Architecture, Autodesk Revit Structure, Autodesk Robot Structural Analysis Professional, Autodesk Revit MEP oraz AutoCAD. Połowa pracowników - 25 osób w pracowniach projektowych firmy wdraża Autodesk Revit.
– Po zapoznaniu się z nim i pokonaniu pierwszych trudności we wdrożeniu oprogramowania wszystko: projektowanie, obliczenia inżynierskie, symulacje nasłonecznienia, analizy cieplo-wilgotnościowe, wizualizacje zachowania się budynku w przyszłości - wszystko to jest znacznie łatwiejsze, gdy modelujemy informacje w 3D – mówi architekt Paweł Kochanek – Zrównoważone projektowanie, które dziś staje się pierwszorzędnym wymogiem, a którego podstawą jest projektowanie zintegrowane, praktycznie tylko dzięki pracy na jednym trójwymiarowym modelu staje się możliwe i efektywne. Wszystkie branże mogą ściśle ze sobą współpracować, unika się niepotrzebnych kolizji, nie traci czasu na poprawki czy uzgodnienia. W dodatku, klientowi można pokazać wizualizacje obiektu tak "prawdziwe", że praktycznie nie różniące się od zdjęć. Można to sprawdzić, porównując gotowe obiekty z przygotowaną przez nas dokumentacją projektową.

Łatwiejsza koordynacja - szybka i efektywna praca projektantów instalacji

Praca w Revicie umożliwia rozwiązanie problemu koordynacji międzybranżowej. Pracownia konstrukcyjna ma ciągły podgląd tego, co dzieje się w architekturze, ma stały dostęp do aktualnych danych i projektuje na ich podstawie. Modelowanie informacji o budynku (BIM) ułatwia także projektowanie instalacji. Możliwość podglądu trójwymiarowego ze wszystkich stron pomaga w precyzyjnym zaprojektowaniu całej infrastruktury budynku. Automatyczny dostęp do bieżącego stanu projektu oraz równoległe działanie branż mają ogromne znaczenie, zwłaszcza w kontekście obecnych wymogów rynkowych, narzucających bardzo krótkie terminy realizacji.
– Atutem projektowania w 3D jest to, że widać w nim wszystkie kolizje - po prostu wiemy, gdzie daną instalację możemy poprowadzić, a gdzie nie – mówi Krzysztof Kalinowski z działu instalacji Epstein.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej