Audyt na kliknięcie myszką

2008-06-19 14:22

BuildDesk Energy Audit (BDEA) to oprogramowanie, które pozwoli skrócić czas, potrzebny na wykonanie audytu energetycznego. Do tej pory brakowało narzędzia, które audytorom pozwoliłoby na wykonanie jednego, spójnego dokumentu. Na odpowiedniej termomodernizacji można zaoszczędzić jedną trzecią strat ciepła. Ale wiedzą o tym tylko cztery na sto osób.

Na początku trzeba zaznaczyć, że chodzi o audyt, wykonywany w oparciu o ustawę termomodernizacyjną z 1998 roku (w 2001 roku miała miejsce jej nowelizacja - przyp. red.). Obecnie jest to w Polsce jedyny dokument, wspierający działania na rzecz efektywności energetycznej budynków. Unijna dyrektywa 2002/91/WE, promująca obniżenie zużycia energii, z wdrożeniem której nie uporaliśmy się do 4 stycznia 2006 roku, zacznie obowiązywać dopiero 1 stycznia 2009 roku.

Polakom wciąż oszczędzanie kojarzy się z oszczędzaniem energii elektrycznej. Z tego, że to właśnie ogrzewanie budynków pochłania najwięcej energii, zdaje sobie sprawę tylko 20 proc. osób - wynika z badań OBOP, przeprowadzonych w 2007 roku.

Audyt na kliknięcie myszką
Autor: BuildDesk| www.tarnow.pl

Jak działa oprogramowanie

Kluczem do stworzenia programu BDEA była wiedza na temat dostępu do Internetu polskich audytorów. - Pod uwagę wzięliśmy to, że ponad 90 proc. z nich korzysta z Internetu codziennie, a 53 proc. ma dostęp do szybkiego łącza - tłumaczy Piotr Pawlak z firmy BuildDesk, która wymyśliła oprogramowanie. - Nasze narzędzie wykorzystuje cechy oprogramowania on-line i off-line. By z niego korzystać, nie potrzeba być cały czas w sieci - dodaje.

Praca audytora będzie polegała tylko na wprowadzaniu danych do aplikacji. Program wygeneruje następnie tzw. audyt szacunkowy. Warunkiem otrzymania audytu w wersji elektronicznej będzie akceptacja ze strony klienta i przesłanie danych na serwer.

Oszczędność jest duża, biorąc pod uwagę, że średni czas wykonywania audytu zajmuje dziś ponad dziesięć godzin. Trzeba przy tym skorzystać z przynajmniej dwóch programów.

Start 19 lutego 2008

Program BDEA będzie prezentowany w pięciu polskich miastach. Pierwsze z cyklu seminariów odbędzie się w Olsztynie (19 lutego 2008 roku), dalej w kolejności są: Warszawa (21 lutego), Katowice (26 lutego), Kraków (28 lutego) i Poznań (4 marca). BuilDesk zaprosił na spotkania audytorów, którzy świadczą audyty na potrzeby ustawy termomodernizacyjnej i zostali zweryfikowani przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest ich 230 (źródło: Zrzeszenie Audytorów Energetycznych).

Całości obrazu dopełnia badanie Pentora, przeprowadzone w kwietniu 2007 roku. Wynika z niego, że od narzędzi, wykorzystywanych w pracy, audytorzy oczekują przed wszystkim prostoty (26 proc.) i zgodności z obowiązującymi przepisami (25 proc.). Badanie przeprowadzono na próbie 163 osób.

BuildDesk działa w Europie od 2002 roku. W Polsce świadczy usługi w zakresie tzw. konsultingu energetycznego. Wykładnią lepszego gospodarowania energią są dwa dokumenty: dyrektywa EPBD (2002/91/WE - przyp. red.) oraz dyrektywa ESD w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych. Istotnym elementem tej drugiej mają być białe certyfikaty, przyznawane sprzedawcom energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej