Leca® KERAMZYT podsypkowy: lekkie ocieplenie stropu drewnianego

2012-02-13 14:34
Leca® KERAMZYT podsypkowy (ocieplenie stropu drewnianego)
Autor: Leca® Keramzyt polecany jest jako ocieplenie stropu w starych budynkach

Lekki i wytrzymały Leca® KERAMZYT podsypkowy sprawdza się przy remontach stropów w starych budynkach. Keramzyt można stosować jako ocieplenie stropu drewnianego, ceglanego lub żelbetowego bądź podsypkę wyrównawczą pod suchy jastrych.

Keramzyt – lekkie i wytrzymałe kruszywo naturalne

Keramzyt powstaje w wyniku wypalania w piecach obrotowych pęczniejącej gliny ilastej w temperaturze ok. 1150°C. Efektem końcowym tego procesu jest lekkie i wytrzymałe porowate kruszywo ceramiczne o zróżnicowanych frakcjach. Keramzyt ma dobre właściwości termoizolacyjne, tłumi hałas i jest odporny na działanie gryzoni oraz grzybów i pleśni. Zastosowany np. jako ocieplenie stropu, poprawia komfort w pomieszczeniach (płynnie reguluje temperaturę i wilgotność). Kruszywo keramzytowe jest też niepalne i mrozoodporne.

Keramzyt
Autor: Leca® Keramzyt – lekkie i wytrzymałe kruszywo ceramiczne
Leca® KERAMZYT podsypkowy - dane techniczne:
frakcja 0-5 RC mm
gęstość nasypowa w stanie luźnym 425 - 575 kg/m3, średnio ok. 500 kg/m3
stopień zagęszczenia ok. 10%
współczynnik przewodzenia ciepła λ ok. 0,120 W/mK
odporność ogniowa klasa A1 (niepalny)
reakcja na związki chemiczne chemicznie obojętn

Wyrób jest zgodny z europejskimi normami technicznymi: EN 14063-1, CE 10. Leca® KERAMZYT podsypkowy uzyskał atest PZH (HK/0417/01/2009). Keramzytu podsypkowy dostępny jest w 55 l foliowych workach oraz tzw. big-bagach o pojemności 2,0 m3 (ok. 780 kg).

Gdzie stosować Leca® KERAMZYT podsypkowy?

Leca® KERAMZYT podsypkowy przeznaczony jest głównie do wykonywania podsypek wyrównawczych pod suchy jastrych oraz izolacji termicznej i akustycznej stropów.
Ze względu na niewielki ciężar keramzyt szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku remontu stropów w starych budynkach, gdzie niewskazane jest dodatkowe obciążenie konstrukcji. Dzięki keramzytowi można łatwo i szybko przygotować trwałe, nośne podłoże pod każdy rodzaj posadzki, bez konieczności wykonywania mokrych (i ciężkich) podkładów betonowych.
Na przykład podsypka z keramzytu, na której będą ułożone płyty suchego jastrychu jest znakomitym sposobem na „uratowanie” ugiętego stropu drewnianego.
Kruszywo keramzytowe można stosować też na starych stropach ceglanych i stropach żelbetowych.

Leca® KERAMZYT podsypkowy – wskazówki dla wykonawców

Podsypkę z keramzytu układa się na suchym i oczyszczonym podłożu. W przypadku stropów żelbetowych i ceglanych pod keramzyt można dać paroizolację. Stropy drewniane muszą być paroprzepuszczalne, dlatego też pod podsypką z Leca® KERAMZYTU podsypkowego nie należy stosować żadnych dodatkowych izolacji z folii PE.

Grubość warstwy keramzytu powinna być dostosowana do nierówności na stropie. W przypadku stropu drewnianego – do jego ugięcia. Producent zaleca aby warstwa poziomująca miała od 1 do 10 cm. Kruszywo można zagęścić ręcznym ubijakiem (keramzyt zagęszczając się zmniejsza grubość wypełnienia o 10%). Podsypkę należy wypoziomować i w razie potrzeby dosypać keramzytu. Na koniec, na tak przygotowanym podłożu układa się płyty suchego jastrychu.

Aby ułatwić sobie pracę osoby układające podsypkę z keramzytu i później suchy jastrych mogą przymocować do butów specjalne „deseczki” zwiększające powierzchnię podeszwy, zapobiegając w ten sposób zapadaniu się w kruszywo. Ze względu na niewielkie zapylenie, ludzie pracujący przy keramzycie powinni chronić oczy i drogi oddechowe.

Leca® KERAMZYT podsypkowy - podsypka pod suchy jastrych
Autor: Leca® Podsypka z keramzytu pod suchy jastrych powinna mieć od 1 do 10 cm grubości

Leca® KERAMZYT podsypkowy Produkt Wykonawcy 2012

Leca® KERAMZYT podsypkowy otrzymał tytuł Produkt Wykonawcy 2012 w kategorii „produkty do przygotowania podłoża pod posadzki”. Jury, złożone z przedstawicieli stowarzyszeń, firm remontowo-budowlanych i architektów, doceniło kruszywo Leca za nowatorstwo, wysoką jakość oraz walory użytkowe. Pod uwagę brana była też relacja ceny do jakości i dostępność keramzytu w sieci sprzedaży.

Statuetkę i okolicznościowy dyplom odebrał na tegorocznej Budmie kierownik produktu ds. keramzytu Andrzej Dobrowolski z firmy Leca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej