Świecąca nawierzchnia opracowana w laboratorium TPA pod Warszawą podbija świat

2017-07-10 13:08
świecąca ścieżka rowerowa z laboratorium TPA
Autor: TPA Eksperymentalny odcinek świecącej ścieżki rowerowej z widocznymi luminoforami, zdolnymi emitować kolorowe światło po zmroku, nawet do 10 godzin

Od września zeszłego roku pruszkowskie laboratorium TPA, należące do koncernu STRABAG, przeżywa rewolucję. Po pojawieniu się w mediach informacji o budowie w Polsce pierwszej święcącej ścieżki rowerowej o technologię jej wykonania pyta cały świat. Taką świecącą ścieżkę rowerową chcą mieć nawet w Disneylandzie na Florydzie.

- Ta ścieżka kompletnie zmieniła nasze życie - mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA. I wyjasnia, że po publikacjach w mediach o zastosowanej w Lidzbarku Warmińskim świecącej nawierzchni ścieżki rowerowej, także o pomyślnych testach jakie przeszła w różnych warunkach pogodowych, zwłaszcza zimą, pruszkowskie laboratorium TPA przeżywa niemałą rewolucję, Zainteresowanie technologią przeszło najśmielsze oczekiwania polskich inżynierów.

- Dostaliśmy zapytania ofertowe czy o możliwość współpracy z ponad 80 krajów, najwięcej ze Stanów Zjednoczonych, ale także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Meksyku, Kuby. Technologią świecących luminoforów zaintreresowany jest nawet jeden z Disneylandów (Floryda) - opowiada Igor Ruttmar.  Równocześnie zastrzega, że nowa technologia nie jest jeszcze produktem komercyjnych.

- Pracujemy nad jej wdrożeniem i może w ciągu roku będziemy mogli oferować tę nawierzchnię zainteresowanym klientom - informuje prezes TPA.

Samowystarczalna ścieżka rowerowa

O świecącej ścieżce rowerowej - eksperymentalnej inwestycji w Lidzbarku Warmińskim - pisaliśmy we wrześniu 2016 r. Przypomnijmy, że technologię świecącej nawierzchni - luminoforów, które dodaje się do kruszywa - opracowali inżynierowie z pruszkowskiego laboratorium TPA, należącego do koncernu STRABAG, specjalizującego się m.in. w technologiach asfaltowych i betonowych.

To prawdopodobnie pierwsza taka świecąca nawierzchnia wyprodukowana i zastosowana nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Co prawda świecąca ścieżka rowerowa powstała już wcześneij w Holandii - była zresztą inspiracją dla polskich naukowców, ale nasi inżynierowi poszli o krok dalej. Technologia powstała w laboratorium TPA nie wymaga, w przeciwieństwie do tej zastosowanej w Holandii, żadnego dodatkowego zasilania. Jest więc w pełni ekologiczna i samowystarczalna - emituje światło do 10 godzin.

Jak działa świecąca ścieżka rowerowa?

Ścieżka rowerowa wybudowana przez STRABAG w Lidzbarku Warmińskim świeci na niebiesko. Ale kolor jest kwestią wyboru, można wybrać niemal dowolny. W tym przypadku chodziło o to, aby nawiązywała do tafli mazurskich jezior.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej