Nowy dworzec PKP i nowoczesne centrum komunikacyjne w Zakopanem

Nowy dworzec PKP i nowoczesne centrum komunikacyjne w Zakopanem

Już na początku 2016 roku informowaliśmy o tym, że Zarząd PKP oraz władze miasta Zakopane opracowały koncepcję dotyczącą zaprojektowania, budowy i eksploatacji nowego centrum komunikacyjnego, które ma powstać w historycznych budynkach dworca PKP w Zakopanem. Aktualnie Polskie Koleje Państwowe przekazały na rzecz miasta dworzec kolejowy wraz z przyległym placem. Kolejnym krokiem będzie modernizacja zabytkowego budynku dworca oraz budowa nowoczesnego centrum komunikacyjnego.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Zakopanem
Zabytkowy dworzec kolejowy w Zakopanem
Fot.: Januszk57 żródło Wikipedia

- Modernizacja dworca kolejowego w Zakopanem to jedno z działań na rzecz zapewnienia pasażerom lepszego, bezpieczniejszego i bardzie komfortowego dostępu do kolei. Cieszy fakt, że prace inwestycyjne Polskich Kolei Państwowych wspierają samorządy. Modernizujemy zabytkowe dworce, przywracając ich kolejowe funkcje, ale też stwarzamy możliwości, by mogły być one wykorzystywane dla innych potrzeb lokalnych społeczności. Jestem przekonany, że miasto Zakopane dobrze wykorzysta przekazany mu obiekt – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Nowy dworzec w Zakopanem będzie obsługiwał ruch kolejowy i autobusowy

Dworzec oraz przyległy do niego plac będą nadal służyły celom transportowym. Miasto planuje budowę centrum komunikacyjnego o zasięgu międzynarodowym, krajowym oraz miejskim. W ramach inwestycji zabytkowy dworzec kolejowy zostanie poddany gruntownej modernizacji. W odnowionych i unowocześnionych wnętrzach dawnego budynku znajdą się punkty handlowe i usługowe. Dworzec ma być przyjazny dla podróżnych, planowane jest m.in. stworzenie ogólnodostępnej medioteki, klubu muzycznego, będą też sale wystawowe. Również organizacja i obsługa ruchu turystycznego zostanie usprawniona. W okolicy nowego centrum komunikacyjnego powstanie ogólnodostępny parking. Część kompleksu stacyjnego, obejmująca infrastrukturę torowo-peronową, będzie nadal zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wykonawcą inwestycji oraz właścicielem nowego dworca będzie Samorząd Miasta Zakopane.

Centrum komunikacyjne w Zakopanem to efekt dobrej współpracy

Przekazanie zakopiańskiego dworca na rzecz miasta to jeden z przykładów szeroko zakrojonej współpracy PKP z lokalnymi władzami. Planowanie inwestycji w Zakopanem od początku poprzebiegało we współpracy z zarządem PKP, którego zadaniem było uzgodnienie aspektów formalnoprawnych projektu, co umożliwiło władzom miasta Zakopane uzyskać pozwolenia na budowę. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami miasto ma już wymagane pozwolenia na modernizację zabytkowych budynków dworca, przyznane zostały też pierwsze środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Przypomnijmy, że od 2010 roku do końca września 2017 spółka PKP przekazała na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w całym kraju 295 dworców.


Podpisanie porozumienia w sprawie przekazania na rzecz Miasta Zakopane dworca kolejowego
Podpisanie porozumienia w sprawie przekazania na rzecz Miasta Zakopane dworca kolejowego
Fot.: materiał prasowy
Publikacja: 10.10.2017 10:47