W Warszawie powstaną nowe linie tramwajowe za ponad półtora miliarda złotych

W Warszawie powstaną nowe linie tramwajowe za ponad półtora miliarda złotych

Od lat słyszymy o tym, że w planach jest budowa linii tramwajowych w Warszawie na Gocław i do Wilanowa. Teraz jest już pewne, że linie te powstaną w ciągu najbliższych czterech lat. Zobaczcie jak będą przebiegały ich trasy.

Fot.: materiał prasowy

Koszt budowy linii na Gocław i do Wilanowa jest ogromny (1,586 mld zł), ale dużą część dofinansuje Unia Europejska. Tramwaje Warszawskie właśnie podpisały umowy na dofinansowanie z funduszy UE na budowę linii tramwajowych, 26 nowych przystanków (w tym jeden podziemny) i zajezdni na Annopolu na 150 tramwajów oraz kupno 68 nowych tramwajów. W sumie w stolicy w 2021 roku będziemy mieć o 16 km więcej tras tramwajowych oraz 4,5 km zmodernizowanych. Obydwie inwestycje są finansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POiŚ) na lata 2014-2020.

Tak będzie przebiegała trasa do Wilanowa

Linia do Wilanowa pobiegnie od Dworca Zachodniego ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r., Rakowiecką, Belwederską i Sobieskiego do Miasteczka Wilanów. Jej długość wyniesie niemal 12 km, będzie na niej 18 przystanków, w tym jeden podziemny z tunelem na Dworcu Zachodnim.

Tramwaje Warszawskie zaplanowały także budowę dwóch odgałęzień: po ul. Gagarina, na Sielce i po ul. Św. Bonifacego na Stegny. Projekt obejmuje zakup 50 dwukierunkowych wagonów i budowę zajezdni tramwajowej na 150 składów i wagonów na Annopolu.

Łączna wartość tej inwestycji wyniesie 1,19 mld zł (przy dofinansowaniu UE 555 mln zł).

Trasa na Gocław

Linia na Gocław pobiegnie od al. Waszyngtona wzdłuż niezabudowanego brzegu Kanału Wystawowego, dalej, na osiedlu Gocław linia tramwajowa zostanie zbudowana wzdłuż ul. Bora Komorowskiego i skończy się pętlą w okolicach Trasy Siekierkowskiej. Projekt obejmuje także modernizację torów na al. Waszyngtona między rondem Wiatraczna, a rondem Waszyngtona.

Trasa osiągnie długość 14 km. Wzdłuż powstanie 8 przystanków, a 9 zostanie zmodernizowanych pod kątem obsługi osób niepełnosprawnych.

Ponadto w ramach inwestycji wzdłuż Kanału Wystawowego zostanie urządzony zielony zadrzewiony pas szerokości kilkudziesięciu metrów, który oddzieli trasę od zabudowań.

Na trasie przybędzie 18 nowych jednokierunkowych tramwajów. Łączna wartość inwestycji wyniesie 396 mln zł przy dofinansowaniu UE w wysokości 62 mln zł.Autor: MS Publikacja: 10.10.2017 14:59