Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej Rotundy

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej Rotundy

Rotunda to budynek należący do banku PKO BP. Mieści się w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 100/102, na rogu Alei Jerozolimskich, przy rondzie Dmowskiego. W 2010 roku właściciel przedstawił projekt wyburzenia starego budynku i wybudowania w tym miejscu nowego, podobnego pod wzgledem architektonicznym. Budynek został wyburzony, a teraz pnie się w górę. koszt jego budowy to 50 mln zł.

Aktualnie na działce wylane zostały fundamenty, stoi też część żelbetowych ścian kondygnacji -1. Pod koniec I kwartału 2018 ma być gotowe zadaszenie obiektu. Następnie wykonawca, firma NDI, przejdzie do prac wykończeniowych.

Nowa Rotunda taka jak stara

Nowy budynek Rotundy ma być bardzo podobny do tego, który zostanie wyburzony. Warszawiacy bardzo sentymentalnie podchodzą do istniejącego obiektu, dlatego też architekci z pracowni Gowin&Siuta zachowali jego pierwotny charakter. Oczywiście nowa Rotunda będzie budynkiem na wskroś nowoczesnym. Zaprojektowano ją zgodnie z najnowszymi normami, również z uwzględnieniem certyfikacji ekologicznej.

Dotychczas budynek był jedynie placówką banku PKO BP. W przyszłości 1/3 jego powierzchni będzie pełniła funkcje publiczne. W jej obrębie znajdzie się m.in. galeria sztuki, kawiarnia, multimedialny punkt informacji turystycznej. Na parterze i w części podziemnej nadal będzie funkcjonował bank.

Zmieni się plac wokół Rotundy

Również plac otaczający budynek czekają duże zmiany. Ma tu powstać zadbany miejski plac, wyłożony dużymi granitowymi płytami. Przede wszystkim znikną z niego wszystkie pawilony handlowe. Nie wiadomo jeszcze co stanie się z ul. Widok. Propozycji jest kilka, łącznie z jej zamknięciem i włączeniem do placu. Całość będzie oświetlona podpiętymi do cięgien lampami, dla których źródłem energii będzie słońce.

Galeria

Nazwa inwestycji: Rotunda
Lokalizacja: Warszawa, ul. Marszałkowska 100/102
Funkcja: placówka banku
Inwestor: Bank PKO BP
Generalny wykonawca: NDI
Projektant: Gowin&Siuta
Rozpoczęcie budowy: grudzień 2016
Zakończenie budowy: 2018

Publikacja: 19.09.2017 09:32