Prognozy a transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce

2017-10-16 15:10
Biurowce w Warszawie
Autor: CBRE W centrum Warszawy powierzchnia biurowa jest najdroższa

Biurowce, centra handlowe, magazyny, hotele – rynek nieruchomości komercyjnych wciąż rozwija się w dużym tempie. Inwestorzy chętnie angażują się w nowe projekty i to nie tylko w dużych miastach. Z drugiej strony zmiany polityczne i prawne, rosnąca konkurencja budzą niepokój. Jakie są prognozy rozwoju rynku komercyjnego na przyszłe lata?

Trzeba przyznać, że sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych jest dynamiczna, jednak zmiany w funduszach inwestycyjnych (REIT), aktualnie dyskutowany projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, potęgują obawy przed możliwym spowolnieniem. Do niedawna źle nastrajał również podatek od handlu detalicznego. Z ostatnich doniesień wynika, że resort finansów ma zawiesić stosowanie tego podatku do 1 stycznia 2019, mimo to przedsiębiorcy są czujni. To tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stanąć muszą dzisiaj inwestorzy. Czy powinnismy obawiać sie spowolnienia na rynku nieruchomosci komercyjnych?

Wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2016 roku wyniosła blisko 4,6 mld euro. "To najwyższy wynik od rekordowego 2006 roku" - podkreśla w raporcie EY Poland. Jak wynika z zebranych danych największą część transakcji stanowiły nieruchomości handlowe – 43% i biurowe – 39%. Poniżej prezentujemy kilka wykresów, sporządzonych przez firmę badawczą PMR Research, z których wyraźnie wynika, że rynek nieruchomosci komercyjnych, mimo wszelkich niedogodności, nie zamierza zwolnić tempa. Zobaczcie jakie są prognozy na 2017 i 2018 rok.

Rynek biurowy – transakcje i prognozy

W 2016 roku wydano pozwolenia na budowę aż 1,1 mln m² powierzchni biurowych. Jakie zmiany czekają ten segment rynku nieruchomości w najbliższym czasie? Prognozy pokazują, że inwestorzy wciąż będą aktywni. W roku 2017 przewiduje się, że pozwolenia obejmą aż 1,9 mln m² powierzchni biurowej. Sektorem generującym popyt w Polsce jest sektor usług profesjonalnych dla biznesu. Najwięcej biur powstaje w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Łodzi i we Wrocławiu. Dla nowych inwestorów atrakcyjna jest rozwinięta infrastruktura, duża liczba wykwalifikowanych absolwentów uczelni wyższych oraz niższe koszty pracy niż w Europie Zachodniej.

Najważniejsze transakcje z ostatnich 12 miesięcy

  • Poznań: Business Garden, Nowy rynek na terenie dawnego dworca autobusowego
  • Kraków: Unity Centre, Tischnera Office, Equal Business Park

 

Rynek handlowy – perspektywy i transakcje

W roku 2017 tempo rozwoju rynku handlowego jest podobne do lat ubiegłych (2014-2016). Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield European Shopping Centre Development wynika, że głównym czynnikiem rozwoju rynku centrów handlowych w Polsce w najbliższych dwóch latach będą rozbudowy istniejących obiektów. Właściciele galerii handlowych coraz częściej koncentrują się na wykorzystaniu istniejących obiektów m.in. poszerzając ofertę gastronomiczno-rozrywkową. W roku 2016 wydano pozwolenia na budowę 2,7 mln m² powierzchni handlowej, w 2017 przewiduje się niewielki wzrost do 2,9 mln m². Największe projekty realizowane są w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku, ale coraz częściej nowe galerie powstają w małych miastach.

Najważniejsze transakcje z ostatnich 12 miesięcy

  • Rozbudowy centrum handlowego Janki oraz centrum handlowego Platan w Zabrzu
  • Budowy: Kompleksu wielofunkcyjnego w Centrum Praskim Koneser w Warszawie, centrum wyprzedażowego Outlet Center w Bydgoszczy, centrum handlowego galeria Piastova w Gnieźnie oraz galerii handlowej wraz z dworcem autobusowym w Białymstoku

Rynek hotelowy

Trzeba zaznaczyć, że w Polsce również dynamicznie rozwija się rynek hotelowy. Przede wszystkim za sprawą stabilnego wzrostu gospodarczego. Polska jest również coraz bardziej popularna dla turystów, szczególnie w segmencie turystyki medycznej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba skategoryzowanych hoteli w Polsce przekroczyła 2450, a liczba pokoi 126 tys. Zaledwie 14% obiektów to hotele sieciowe, podczas gdy w innych krajach jest to średnio 30%. Tu również odnotujemy wzrost wydanych pozwoleń na budowę – z 0,8 mln m² w 2016 do 1,1 mln m² w 2017.

Najważniejsze transakcje z ostatnich 12 miesięcy

  • Warszawa: Motel One, Hampton byHilton, Puro
  • Kraków: Unity Centre, Puro
  • Wrocław: Mgallery by Sofitel, DB
  • Świnoujście kompleks hotelowy Ewerdin

 

Rynek przemysłowo- magazynowy

Polska, ze względu na swoje centralne położenie oraz coraz lepszą i bardziej rozbudowaną sieć dróg i autostrad, jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla firm logistycznych. Inwestorzy chętnie lokują kapitał w branży magazynowej, szczególnie zagraniczni, ze względu na jeden z najniższych czynszów W Europie. Obecnie powierzchnia magazynowa w Polsce przekracza 11 mln m². W budowie jest dalsze 1,6 mln – podaje firma doradcza Savills. W 2016 roku pozwolenia na budowę objęły 9,1 mln m² powierzchni, według prognoz w 2017 roku odnotujemy niewielki spadek – do 8,4 mln m².

Najważniejsze kontrakty z ostatnich 12 mięsiecy

  • Zakłady produkcyjne: firmy Daimler w Jaworze, firmy Egger w Biskupcu, Fabryk Mebli Forte w Suwałkach, firmy Kongsberg Automotive w Brześciu Kujawskim,
  • Centrum logistyczne firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego w Łodzi

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej