Polskie Centrum Akredytacji powołało Komitet Techniczny Specjalistyczny ds. Budownictwa

2017-11-24 17:02
Komitet Techniczny Specjalistyczny ds. Budownictwa
Autor: Polskie Centrum Akredytacji Na zdjęciu od lewej: Jacek Szer, Jacek Michalak i Roman Sobczak.

Komitetem Technicznym Specjalistycznym ds. Budownictwa pokieruje dr inż. Jacek Szer z Politechniki Łódzkiej, który nie tak dawno temu zrezygnował z funkcji głównego inspektora nadzoru budowlanego. Zadaniem tego Komitetu jest merytoryczne wsparcie akredytacji laboratoriów, w tym laboratoriów jednostek notyfikowanych, uczestniczących w procesie wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych.

Uroczyste wręczenie nominacji 13 ekspertom Komitetu Technicznego Specjalistycznego ds. Budownictwa miało miejsce 13 listopada 2017 r. w Warszawie, podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Akredytacji, przebiegającej pod hasłem „Akredytacja: zapewnienie zaufania do sektora infrastruktury i budownictwa”. W Polskim Centrum Akredytacji (PCA) podkreślają, że jest to jeden z obszarów wymagających harmonizacji zasad ocen kompetencji jednostek oceniających zgodność. Wiceprzewodniczącym Komitetu został dr inż. Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).

Patrz także: GUNB ma nową szefową. Znamy przyczynę zmiany>>

– Jako Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń zrzeszające firmy oferujące kompleksowe rozwiązania i w prawidłowy sposób wprowadzające je na rynek, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jak są one stosowane na budowach i czy wszystkie komponenty pochodzą z jednego systemu konkretnego producenta. Tymczasem nadzór budowlany przede wszystkim kontroluje producentów materiałów budowlanych – mówi Jacek Michalak. I dodaje, że wiele wyrobów jest kwestionowanych, jak się potem okazuje, niesłusznie, często ze względu na brak ujednolicenia w działalności laboratoriów tak akredytowanych, jak notyfikowanych, podejścia do wyboru i zastosowania odpowiednich metod badań, a także do przedstawiania wyników badań oraz stwierdzeń zgodności lub niezgodności.

– Badania wykonane różnymi metodami i przedstawione w różny sposób ich wyniki mogą wprowadzać w błąd zainteresowane strony. Dlatego inicjatywa PCA powołania Komitetu, który określi wytyczne i szczególne wymagania dla akredytowanych laboratoriów prowadzących działalność w tym obszarze, w tym notyfikowanych, jest bardzo cenna i ważna. Przysłuży się podniesieniu standardów rynkowych w tej dziedzinie, co przyniesie zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu finalnych użytkowników wyrobów – podkreśla prezes SSO.

Patrz także: wyroby budowlane pod kontrolą – relacja z naszej konferencji>>

Komitet Techniczny Specjalistyczny ds. Budownictwa
Autor: Polskie Centrum Akredytacji Na zdjęciu od lewej: Marian Kaczmarek (Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego), Jacek Michalak (Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń), Michał Filipczyk (Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego), Anna Dąbrowska (Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Oddział w Gdańsku), Ewa Szewczak (Instytut Techniki Budowlanej), Roman Sobczak (Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa), Łukasz Rymarz (Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa), Anna Wilczewska (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego), Kamil Kiejna (Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Lucyna Olborska (Polskie Centrum Akredytacji), Janusz Pużak (Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego), Jacek Szer (Politechnika Łódzka), Andrzej Kolasa (Polskie Centrum Akredytacji).

Dodajmy, że w Komitecie Technicznym Specjalistycznym ds. Budownictwa przy PCA zasiadają eksperci reprezentujący m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego oraz Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej