Ocieplamy domy na potęgę. Ale wciąż za mało

2017-10-19 15:38
ocieplenie budynku
Autor: Andrzej Szandomirski Brak odpowiedniego przewiązania spowoduje, że konstrukcja ocieplenia nie spełni swojej funkcji

W Polsce co rok ocieplanych jest 40 mln m² elewacji budynków, co daje nam drugie miejsce w Europie. Lepsza pod tym względem jest tylko Turcja, ale wyprzedziliśmy Niemcy, które do niedawna były bezkonkurencyjnym liderem.

Styropianowy zabytek?
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec Na ocieplenie domu jednorodzinnego nie trzeba mieć pozwolenia budowlanego. Nie ma też potrzeby zgłaszania takiej inwestycji w starostwie, o ile wysokość domu nie przekracza 12 metrów.

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń Jacek Michalak podkreśla, że dowodem pozycji Polski jest też liczba prawie 1000 wydanych aprobat i ocen technicznych dopuszczających systemy ociepleń ETICS do obrotu. Dodajmy, że w czasie niedawnego IV Europejskiego Forum ETICS, które odbyło się w Warszawie, dyrektor zarządzający European Association for ETICS (EAE) Ralf Pasker poinformował, że - według szacunków tej organizacji reprezentującej branżę ociepleń - w Europie ocieplono już ponad 2 mld m2 ścian. Obecnie co roku ociepla się kolejne ok. 250 mln m2 powierzchni.

Patrz też: rozmowa z Ralfem Paskerem o nowych kierunkach rozwoju i przyszłości systemów ETICS>>

– To jednak niewystarczające tempo dla osiągnięcia unijnych celów w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków. Jest to możliwe jedynie przy istotnym zwiększeniu tempa renowacji energetycznej zasobów budowlanych, z obecnego 1% do 3% rocznie. 40% energii w Unii Europejskiej konsumują bowiem budynki, odpowiedzialne też za 36% emisji gazów cieplarnianych – podkreśliła Paula Brandmeyer z niemieckiej organizacji ekologicznej Deutsche Umwelthilfe.

W ocenie EAE, 40% z ok. 210 mln budynków w Europie pochodzi sprzed 1960 r., a 90% – sprzed roku 1990. Renowacji należy poddać nawet 110 mln obiektów. W 2015 r. wartość rynku renowacji energetycznej w UE określano na 109 mld euro, a związaną z nim liczbę miejsc pracy na niemal 883 tys.

Patrz też: termomodernizacja budynków jednorodzinnych – na czym polega i dlaczego warto ją wykonać?>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej