Upadłość konsumencka osób prowadzących działalność gospodarczą

2017-05-31 11:55
Upadłość konsumencka osób prowadzących działalność gospodarczą
Autor: materiał prasowy Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor

– Zastrzeżenia dotyczące możliwości ogłaszania upadłości konsumenckiej przez osoby fizyczne prowadzące uprzednio działalność gospodarczą były zgłaszane już na etapie prac legislacyjnych – poinformował Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Wątpliwości budziła możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez osoby fizyczne, które prowadziły działalność gospodarczą, już w pierwszym dniu po wykreśleniu działalności z ewidencji – mówi Grzegorz Pietraszkiewicz.– Literalna wykładnia przepisów art. 491(4) ust.2 pkt. 3 może prowadzić do konkluzji, iż wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie zostanie oddalony w przypadku, gdy osoba składająca wniosek o upadłość konsumencką będąca uprzednio zobowiązana do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca uczyniła to i tym samym spełniła warunek formalny ustawy. Dotyczy to właśnie osób fizycznych prowadzących uprzednio działalność gospodarczą.

Wskazać należy, iż nawet nie złożenie wniosku o upadłość jako przedsiębiorca nie musi być przyczyną oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd może powołać się na klauzulę słuszności i względy humanitarne i ogłosić upadłość konsumenta.
 
Sądy bardzo rzadko korzystają z klauzul generalnych i zazwyczaj oddalają wniosek o upadłość konsumencką osób prowadzących poprzednio działalność gospodarczą, które nie realizowały obowiązków ustawowych.

Czytaj więcej na temat upadłosci konsumenckiej dla przedsiębiorców >>

Z drugiej strony nie można traktować obowiązku zgłoszenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy wyłącznie jako wniosku formalnego. Oddalenie wniosku o upadłość osoby fizycznej może nastąpić z różnych przyczyn. Przyczyny te będą przedmiotem analizy sądu rozpatrującego wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nie oznacza to, iż złożenie samego wniosku jako przedsiębiorca zwolni dłużnika z obowiązku udowodnienia rzetelności i uczciwości prowadzonej działalności gospodarczej. Sąd zbada całokształt naszej działalności jako przedsiębiorcy i jako konsumenta weźmie pod uwagę również stanowisko wierzycieli. W przypadku działalności gospodarczych gros zaległości jest zaległościami podatkowymi lub pracowniczymi a wierzyciel taki jak ZUS lub Urząd Skarbowy nie jest wierzycielem, który łatwo odstępuje od dochodzenia należności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej